Archiv pro měsíc 09/2008

Google začíná sledovat citace politiků v nové službě Google InQutes. Pokud se podíváte, co politici řekli o AIDS resp. o HIV, tak nabudete dojmu, že ani AIDS ani HIV není moc politické téma. Přestože web běží prakticky měsíc, našel jsem jen dva politiky, kteří se na toto téma vyjádřili – kandidát na prezidenta USA Barack Obama a senátorka Hillary Clinton.
Pokračování…


Jak oznámil brazilský ministr zdravotnictví, největší latinskoamerická země bude sama vyrábět lék efavirenz, používaný v léčbě nemocných AIDS. Jedná se o generickou verzi léku Strocrin, kterou na trh uvedl farmaceutický gigant Merck & Co. K rozhodnutí se dospělo po delším jednání s výrobcem orginálního léku o ceně, které ale bylo neúspěšné.
Pokračování…


Skupina Act-Up, která bojuje proti šíření AIDS, vyvěsila dnes na fasádu baziliky Sacre Couer transparent s textem KONDOM JE ŽIVOT. Jedná se o protest proti návštěvě papeže Benedikta XVI. ve Francii, potažmo proti politice Vatikánu v oblasti antikoncepce.
Pokračování…


Dřívější skudie ukázaly, že mužská obřízka může snížit riziko přenosu HIV ze ženy na muže až o 70%. Rychlé zavedení plošně prováděné obřízky v Africe jako součást boje proti AIDS v tomto regionu může ovšem přinést problémy. S mužskou obřízkou nebude tedy možno počítat jako s použitelnou strategií pro nejbližší období. Průzkum, který byl proveden v oblasti Bungoma v Keni, kde se mužská obřízka praktikuje všeobecně, ukazuje na šokující počet komplikací u obřezaných.
Pokračování…


Pokud chcete vidět zdařilou animaci znázorňující průnik viru do buňky, následnou replikaci a další šíření, pusťte si následující video z YouTube:
Pokračování…


Poslední výzkumy ukazují na korelaci mezi rozšířením staré říše římské a sníženou odolností vůči infekci HIV. Pojítkem je chybějící gen CCR5-Delta32, který chrání buňky před pronikáním viru a zvyšuje tak odolnost proti infekci.
Pokračování…