Jednou z překážek většího používání dámského kondomu – Femidomu – je jeho cena. Ta je přibližně 5 až 10násobek ceny běžného kondomu. Panel odborníků při americkém úřadu pro kontrolu léčiv (FDA) v prosinci tohoto roku doporučil ke schválení nový materiál pro výrobu tohoto ochranného prostředku, který by mohl výrobek zlevnit.

Femidom – Female Condom FC2

Femidom z nového materiálu by měl být na trhu pod označením FC2 (Female Condom 2). K jeho výrobě by se měl používat materiál obodobný jako na běžné prezervativy místo stávajícího polyuretanu. Je to zásadní inovace u produktu, který byl na trh uveden již v roce 1993.

Stávající Femidom – FC stojí v USA mezi 2,80 a 4,00 USD. To je cena, která je dosti vysoká jak pro spotřebitele v západní Evropě, tak i představuje překážku pro využití v masových preventivních programech, které v rizikových oblastech organizují mezinárodní nadace. Lacinější výrobek by mohl přinést zásadní změnu.

Kromě láce by měl nový materiál přinést i pozitivní efekt pro uživatele (uživatelky). Zatím použivaný polyuretan je méně přijemný při použití a vydává šustivý zvuk. FC2 je vyroben z měkčího materiálu na bázi syntetické pryže, který je mnohem příjemnější.