Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii 2008 získala tentokrát trojice virologů: Harald zur HausenFrançoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier. Ocenění si mezi sebou rozdělí 10.000.000 švédských korun (více nez 25 milionů Kč).

Luc Montagnier a Françoise Barréová-Sinoussiová

Francouzští vědci si ocenění odnesou za objev viru HIV, který je příčinou onemocnění AIDS. Prof. Montagnier je spoluautorem publikace AIDS – Fakta, naděje, která vyšla i ve dvou českých vydáních a která je k dispozici v on-line verzi:
http://aids.alms.cz/cz/aids-fakta-nadeje.php

Harald zur Hausen

Německý virolog byl oceněn za zjištění příčiny rakoviny děložního čípku.

Antonín Holý: naše želízko v ohni pro rok 2009

Česká akademie věd již dříve ohlásila, že na Nobelovu cenu za medicínu za rok 2009 bude kandidovat českého vědce Antonína Holého. Ten je sice chemik, ale jeho oborem jsou virostatika. Mezi nejznámější léky „z dílny“ okolo prof. Holého patří VireadVistide nebo Hepsera. Lék Viread dává nemocným s HIV šanci prodloužit si život o dvacet let.

Otázkou ovšem je, zda letošní laureáti nepřímo nesnížili Holého šance na toto vrcholné ocenění, alespoň pro nejbližší roky. Zdá se mi totiž málo pravděpodobné, že by byla dvakrát za sebou udělena cena v příbuzném oboru výzkumu.